• Ορίστε μια κάβα παιχνιδιού και ποντάρετε το 5% κάθε φορά που επιλέγετε να παίξετε (διαχείριση κάβας)
    • Διεκδικήστε τα μπόνους από τις εταιρείες που τα προσφέρουν
    • Μην ακούτε για "σίγουρα". "Σίγουρα" είναι μόνο τα χθεσινά

Αλλαγή ψυχολογίας και άσος

Ηταν 10 Απριλίου του 2007 όταν η Ρόμα υποδέχτηκε το Ολντ Τράφορντ για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Απέναντι στη Γιουνάιτεντ του Κριστιάνο Ρονάλντο γνώρισε μια από τις πιο βαριές ήττες της ιστορίας της, φεύγοντας εκείνο το βράδυ με το βαρύ 7-1.

Το γκολ του Τζέκο στο 33’ αλλά και το προβάδισμα με 2-1 που είχε στο ημίχρονο χθες βράδυ, δεν προμήνυε σε καμία περίπτωση πως θα ζήσει ξανά μια τέτοια βραδιά σαν εκείνη του 2007. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια σούπερ παράσταση των κόκκινων διαβόλων, που με πρωταγωνιστή τον  Καβάνι, έφτασαν σε ένα 5-0 σε 45 λεπτά, μετατρέποντας το κατά τους 1-2 σε υπέρ του 6-2, φτάνοντας παράλληλα ένα βήμα πριν τον τελικό του φετινού Γιουρόπα Λιγκ.

Oσο για τον Ουρουγουανό φορ, έγινε ο μεγαλύτερος σε ηλικία ποδοσφαιριστής με συμμετοχή σε τέσσερα γκολ (δύο γκολ, 2 ασιστ) σε ένα παιχνίδι Τσάμπιονς Λιγκ ή Γιουρόπα Λιγκ. Συνολικά 50 τέρματα σε Ευρωπαϊκά ματς έχει σημειώσει ο Εντισον Καβάνι.

Ανοιχτή παραμένει η υπόθεση πρόκριση στον δεύτερο ημιτελικό, με τη Βιγιαρεάλ να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα μετά το χθεσινό 2-1 επί της Αρσεναλ.

Τα πραγματικά σπουδαία βέβαια στην Ισπανία έγιναν στο Καμπ Νου χθες το βράδυ. Η Μπαρσελόνα είχε μια μεγάλη ευκαιρία να κάνει βήμα προς τον τίτλο, την πέταξε όμως χάνοντας εντός έδρας από τη Γρανάδα! Σε ισχύ το θρίλερ στη φετινή κορυφή της La Liga, με την Ατλέτικο Μαδρίτης να παραμένει στην κορυφή αυτή τη στιγμή.

Η επιλογή της Ημέρας

Ο Σαμπάολι μέσα σε λίγο καιρό έχει καταφέρει να αλλάξει πάρα πολλά στη Μασσαλία. Η ψυχολογία είναι ανεβασμένη και η αγωνιστική εικόνα της Μαρσέιγ σαφώς καλύτερη. Στα τέσσερα τελευταία έχει πάρει δέκα βαθμούς, σημειώνοντας 11 τέρματα.

Σήμερα υποδέχεται το Στρασβούργο, που τελευταία φορά που κράτησε το μηδέν ήταν στις 3 Μαρτίου, ενώ στα έξι τελευταία μετρά τέσσερις ήττες.

Θα πάμε με τον άσο της φορμαρισμένης Μαρσέιγ, σε τιμές λίγο κάτω από τον διπλασιασμό.