Site icon betmarket.com.cy

Ποντάρισμα σε μονά και δυάδα στο Champions League

pontarisma-se-mona-kai-dyada-sto-champions-league

Καλή σας μέρα. Ακόμα έχω την εικόνα του Hutchinson να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι και να βρίσκει τον τερματοφύλακα της Σέφιλντ Γιουνάιτετ στο 65’ λεπτό και το σκορ να μένει στο 0-0. Απόλαυσα το ντέρμπι αλλά η φάση αυτή νομίζω μυ στέρησε ένα πολύ καλό ταμείο.

Πάμε στα σημερινά όπου έχουμε τους επαναληπτικούς του Champions League.

Champions League

Ντόρτμουντ – Τότεναμ (0-3): Η Ντόρτμουντ πρέπει να καταφέρει κάτι που ποτέ δεν ξανάγινε. Όλες οι ομάδες που κέρδισαν με σκορ 3-0 στην έδρα τους σε knock out του Champions League πέρασαν στην επόμενη φάση.

Η Ντόρτμουντ στην Αγγλία αγωνίστικε με ένα σύστημα 4-3-3 όταν είχε την κάτοχη το οποίο άλλαζε σε 4-1-4-1 όταν αμυνόταν. Απόψε πιστεύω ότι ο σχηματισμός αυτός θα αλλάξει καθώς επιστρέφει στην εντεκάδα ο Μάρκο Ρόις και πιθανόν ο Πάκο Αλκάσερ. Πιστεύω ότι ο Lucien Favre θα αλλάξει σε 4-2-3-1 απόψε με τους Ρόις και Σάντσο να είναι στα φτερά, τον Γκότζε ως 10άρι και στην κορυφή τον Αλκάσερ.

Η Τότεναμ στην Αγγλία ξεκίνησε τον αγώνα με ένα 3-4-1-2 σύστημα στην φάση της κατοχής ενώ όταν έπρεπε να αμυνθεί έπαιζε με 5-3-2 και σε κάποιες περιπτώσεις με 4-4-2. Πιστεύω ότι ο Mauricio Pochettino θα χρησιμοποιήσει την ίδια στρατηγική για να πάρει την πρόκριση.

Όσοι είδατε το πρώτο ματς ξέρετε ότι το 3-0 είναι πλασματικό καθώς η Ντόρτμουντ το πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη και θα έπρεπε να είχε σκοράρει. Από στατιστικής πλευράς κρατάω το ότι το 92% των γκολ της Τότεναμ στο Champions League μπήκαν στο 2 ημίχρονο. Μιλάμε για τα 11 από τα 12 γκολ τους. Με βάση το τι περιμένω να δω στον αγωνιστικό χώρο, το πιο πάνω στατιστικό, το σκορ της Ντόρτμουντ με την Ατλέτικο Μαδρίτης αλλά και τον ρυθμό που θα ανεβάσουν οι Γερμανοί, ποντάρω στο over2.5 του 2ου ημιχρόνου σε απόδοση 3,40.

Ρεάλ Μαδρίτης – Άγιαξ (2-1): Με την απουσία του Σέρχιο Ράμος να είναι σε πρώτο πλάνο για τη αποψινή αναμέτρηση, η Ρεάλ θέλει μια νίκη, μετά τις δύο σερί ήττες από την Μπαρτσελόνα, για να τονώσει την ψυχολογία της. Μπορεί να του λείπει ο ηγέτης του, αλλά ο Santiago Solari, δηλώνει ότι έχει αρκετούς έμπειρους παίκτες για να τον αντικαταστήσουν.

Στην Ρεάλ δεν νομίζω να αλλάξει κάτι από πλευράς τακτικής και θα δούμε ξανά το 4-3-3 στον αγωνιστικό χώρο με όλη τν επιθετική του φιλοσοφία να βγαίνει στο χορτάρι. Το μόνο πρόβλημα θα είναι να καλυφτεί το κενό του Ράμος.

Ο Άγιαξ ήταν πολύ καλός στο πρώτο ματς. Ο Erik ten Hag παρέταξε την ομάδα του με ένα 4-2-3-1 και αυτό πιστεύω θα κάνει και απόψε θέλοντας να διεκδικήσει την πρόκριση μέσα στο “Santiago Bernabeu”.

Δεν ξέρω αν η Ρεάλ θα ξεσπάσει στον Άγιαξ αλλά ξέρω ότι αν παρασυρθεί παίζοντας φουλ επίθεση θα αφήσει πίσω πολλά κενά. Αυτό που χρειάζεται η Ρεάλ είναι απλά να πάρει την πρόκριση αλλά το κλίμα που καταλαβαίνω ότι υπάρχει, είναι η δίψα για νίκη. Έτσι αναμένω επιθετικό παιχνίδι από τους Ισπανούς με αρκετές αντεπιθέσεις από τους Ολλανδούς. Θα ποντάρω στη νίκη της Ρεάλ σε συνδυασμό με το over3.5 σε απόδοση 3,00.

Καλή μας τύχη και ελπίζω να δούμε ωραία μπάλα. Τα λέμε και πάλι αύριο.