Με υπηρεσιακό προπονητή η Μπορντό, μεγάλα αποτελέσματα μεσοβδόμαδα για Νις, Ναντ. Γκρίνια προς τον Σαμπάολι στη Μαρσέιγ, καλές σχέσεις μεταξύ Κλερμόν και Σεντ Ετιέν.

Ρεν

• ΗΝΝΗΝ
58%
Στατιστικά

Με 13 βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη θέση η Παρί Σεν Ζερμέν είναι λογικό να στρέψει όλο το βάρος στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ακολουθεί το πρώτο ματς κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης και ίσως ο Ποκετίνο δεν πιέσει τα αστέρια του. Ηδη ο Νέιμαρ τέθηκε εκτός, ενώ ο ανεβασμένος Μέσι πιθανό να μην μείνει 90 λεπτά στο γήπεδο. Η Ρεν επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Μπρεστ, με τις σημαντικές επιστροφές βασικών της από το Κύπελλο Εθνών Αφρικής να βοηθούν στο αγωνιστικό ανέβασμα. Είναι καλή η ομάδα του Ζενεσιό και απέναντι σε μια Παρί που θα έχει το μυαλό της και στο ματς με τη Ρεάλ, μπορεί να πάρει αποτέλεσμα. Το Χ στο 4.50 από την Ubet.

*Χωρίς 0-0 στο πρωτάθλημα εδώ και 24 παιχνίδια η Μονπελιέ

Τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία στο «Μοσόν» η Μονπελιέ, που δεν τα κατάφερε μόνο στο ματς με την Τρουά, όταν έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Φανερά ομάδα έδρας, με την επιστροφή του παικταρά μεσοεπιθετικού Σαβανιέ να μετρά στα υπέρ της. Στον αντίποδα, δεύτερο χωρίς τον καλό φορ Μαβντιτί.  Το αήττητο σερί της Λιλ κράτησε από τις 2 Νοεμβρίου έως τα τέλη του περασμένου μήνα. Την ήττα στη Βρέστη ακολούθησε το βαρύ 1-5 από την Παρί Σεν Ζερμέν. Σε ένα ματς που ο τερματοφύλακά της βρέθηκε σε πολύ άσχημο βράδυ.

Μικρό προβάδισμα στον άσο, που παίζει σε τιμές αουτσάιντερ, καθώς η Λιλ δείχνει να έχει χάσει τη φόρμα της. Σε τιμές φαβορί το Over, καθώς η επιστροφή Σαβανιέ στη μία και ο ορεξάτος Μπεν Αρφά στην άλλη μπορούν να μας δώσουν ένα ωραίο παιχνίδι. Στο 1.85 στη Fonbet.

Στατιστικά

Η Λυών στο πρώτο ημίχρονο στο Μονακό ήταν άθλια, με την απουσία του Γκιμαράες (μεταγραφή στη Νιουκάσλ) να είναι έντονη. Ανέβηκε στην επανάληψη όταν μπήκαν στο γήπεδο Ντομπελέ και Φεβρ. Αλλαξαν πολλά στη μεσαία της γραμμή τον Ιανουάριο και δεν μπορεί εύκολα να εμπνεύσει εμπιστοσύνη σε τιμές φαβορί. Aρκετά μεγάλη η ψαλίδα στο σετ με το διπλό να φτάνει έως το 3.80 της Winmasters. Η Νις είναι αήττητη εκτός έδρας από 17/10, ενώ δεν έχει δεχτεί γκολ στις πέντε από τις έξι τελευταίες εξόδους της. Μεσοβδόμαδα συνέτριψε με 4-1 τη Μαρσέιγ στο Κύπελλο, κερδίζοντας ακόμη περισσότερο σε ψυχολογία. Μόνο ψεγάδι για όποιον κοιτάξει προς τα δεξιά, πιθανή κόπωση ή άδειασμα στη Νις μετά τη μεγάλη πρόκριση.

Στατιστικά

Σε καλή καμπή η Μονακό. Ο Κλεμέντ έχει περάσει τη φιλοσοφία του, η ομάδα σκοράρει σταθερά από δύο γκολ και πάνω στα τέσσερα τελευταία, ενώ στα δύο πρόσφατα με Λυών στο πρωτάθλημα και την Αμιάν στο Κύπελλο κράτησε και το μηδέν στην άμυνα. Η Λοριάν με το 2-0 επί της Λανς έβαλε επιτέλους τέλος σε σερί 15 αγώνων χωρίς νίκη. Εκτός έδρας η συγκομιδή της παραμένει τραγική, με οκτώ σερί ήττες. Κάτι που σε συνδυασμό με τη φόρμα των γηπεδούχων δικαιολογούν τον χαμηλό άσο.

Εχει λογική και το παιχνίδι πάνω στα γκολ. Η Μονακό σκοράρει με άνεση και έχει σε δαιμονιώδη φόρμα τον Μπεν Γεντέρ. Η Λοριάν με ηθικό πλέον, αλλά και τον Ντρέιρ… πηγή κινδύνων κάτω από τα δοκάρια της. Σηκώνει και ανέβασμα το Line, με το ασιατικό over 3 στο 2.40 της Stoiximan, ενώ κάλλιστα μπορεί να γίνει bet πάνω στις τελικές στην εστία.

Στατιστικά

*Ο νυν προπονητής της Ανζέ, Μπατίκλ, ήταν αρχηγός στο Στρασβούργο, όπου αγωνίστηκε από το 1995 έως το 1998.

Δύο σερί ήττες για την Ανζέ, βαρύ 5-2 από τη Μαρσέιγ, βγήκαν στην επιφάνεια όλα τα αμυντικά της προβλήματα. Δέχεται αρκετές φάσεις εσχάτως, ακόμη και στο ματς με την Τρουά που κέρδισε η αντίπαλός της είχε διπλάσιο αριθμό τελικών προσπαθειών. Το Στρασβούργο του Στεφάν είναι από τις πλέον σωστά δουλεμένες ομάδες στην κατηγορία και μετρά τρία διπλά στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας. Σωστά το φαβορί σε τιμή 2.30.

Τα 7 στα 8 τελευταία εκτός έδρας του Στρασβούργου είχαν τουλάχιστον ένα γκολ στο ημίχρονο. Η Ανζέ βγάζει αρκετά αμυντικά θέματα στα τελευταία, έχει λογική το ασιατικό over 1 πρώτου ημιχρόνου στο 2.15 από τη Bet365.

Στατιστικά

*Γειτονική αναμέτρηση, καλές οι σχέσεις των δύο ομάδων.

*Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου είχαμε πέντε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Προηγήθηκε 0-2 η Κλερμόν για να ανατρέψει το σκορ η Σεντ Ετιέν με γκολ στο 78’ και άλλα δύο στις καθυστερήσεις.

Για τις καλές σχέσεις των δύο ομάδων είχαμε γράψει και στο μεταξύ τους παιχνίδι στον πρώτο γύρο. Τότε η Σεντ Ετιέν έψαχνε απελπισμένα την πρώτη της νίκη και τη βρήκε με τρομερή ανατροπή και δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Με ανατροπή και γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο κέρδισε και τη Μονπελιέ την περασμένη εβδομάδα. Δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα, ο Ντιπράζ κάνει την παραμονή να μοιάζει εφικτή, έχοντας μειώσει στη μία νίκη την απόσταση από θέση που χαρίζει σωτηρία. Η Κλερμόν εκεί που έδειχνε να την έχει πάρει ο κατήφορος έκανε δύο σπουδαία αποτελέσματα, κερδίζοντας κατά σειρά τις ισχυρές Ρεν και Νις.

Εχει μια σχετική άνεση η Κλερμόν, αλλά δεν είναι σε τέτοιες θέση που θα μπορούσαμε εύκολα να μιλήσουμε για χάρη στη γειτόνισσα. Iσως μια ισοπαλία, σαφώς εξαιρετικά πιθανό το g/g σε τιμή 1.85 στη Meridianbet.

Στατιστικά

Προβληματίζει η Μπρεστ. Το γράψαμε και την περασμένη εβδομάδα, η αποχώρηση του Φεβρ θα δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα δημιουργικά.  Δύο σερί ήττες μετά τη μεταγραφή του μέσου της στη Λυών, σε Κύπελλο και Πρωτάθλημα, με το ίδιο σκορ (2-0) και την ίδια αναιμική έως ανύπαρκτη επιθετική παρουσία. Στην Τρουά ο Ιρλές, που ήρθε πρόσφατα, είναι καλός προπονητής και το να φτάνει το διπλό μέχρι το 3.95 σίγουρα είναι τιμή που την αδικεί. Ειδικά αν δώσει χώρο στην Μπρεστ, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί την κακή μεσοεπιθετική λειτουργία της ομάδας του Ζακαριάν.

O Mπαλντέ, στην επιστροφή του από το Κύπελλο Εθνών Αφρικής, έδειξε ιδιαίτερα ορεξάτος στο παιχνίδι με την Μετς, μετρώντας έξι τελικές προσπάθειες. Πληρώνει 4.70 στo Parimatch για Anytime σκόρερ.

Στατιστικά

Η Ναντ είναι αήττητη εντός έδρα από τις αρχές Δεκεμβρίου με πιο πρόσφατη επιτυχία της το 2-0 της Πέμπτης επί της Μπαστιά για το Κύπελλο. Αποτέλεσμα που έφερε ξεσηκωμό στις τάξεις της, καθώς σήμανε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του θεσμού. Με ανεβασμένη ψυχολογία και η Ρεμς, που έρχεται από την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, στο 5-0 επί της Μπορντό. Δύσκολο παιχνίδι, από τη μια η Ναντ με εξαιρετική ψυχολογία και εντός έδρας ρεκόρ, αλλά με κούραση από το μεσοβδόμαδο. Κόντρα σε μια Ρεμς που ξέρει να κλείνει άψογα τους χώρους και να τρέχει γρήγορα στην κόντρα.

Υψηλοί οι μέσοι όροι και των δύο στα κόρνερ. Τα δύο πρόσφατα της Ναντ στο πρωτάθλημα είχαν Over 12,5. Πάνω από 10 και τα τρία πρόσφατα ματς πρωταθλήματος της Ρεμς. Το over 9,5 στο 1.90 της Parimatch.