Site icon betmarket.com.cy

Γκολ, διπλό και κόρνερ στην Ευρώπη

Οι επαναληπτικοί της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης μας επιφύλασσαν εκπλήξεις, με αρκετές ομάδες να ανατρέπουν την κατάσταση την στιγμή που έδειχναν να βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο μετά τα αποτελέσματα των πρώτων αναμετρήσεων.

Σε σύνολο τεσσάρων αναμετρήσεων, επιβεβαιώθηκε μόλις 1 φαβορί (Τσέλσι), ενώ καλοπλήρωναν τα υπόλοιπα τρία αουτσάιντερ. Στο 3.70 η Βιγιαρεάλ, στο 3.80 η Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε από την Μπενφίκα σε απόδοση 8.50!

Και οι τρεις παραπάνω περιπτώσεις είχαν ένα κοινό χαρακτηριστικό, ότι οι πρώτες αναμετρήσεις είχαν ολοκληρωθεί ισόπαλες, κάτι που σε προηγούμενες διοργανώσεις στις οποίες ίσχυε το εκτός έδρας γκολ, προσέφεραν ισχυρό πλεονέκτημα.

Η φετινή αλλαγή, ωστόσο, έχει αλλάξει τις ισορροπίες και ίσως είναι και κάτι που δεν αντιλαμβάνεται η ομάδα που έχει αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στον πρώτο αγώνα και επαναπαύεται.

Η Πέμπτη είναι ημέρα Europa League και Europa Conference League, όπου στην τελευταία η χώρα μας εκπροσωπείται από τον Δικέφαλο του Βορρά. Με αυτήν την αναμέτρηση θα ξεκινήσω.

Γάνδη – ΠΑΟΚ

Οφείλουμε να τονίσουμε τις σημαντικές απουσίες στην μεσοεπίθεση του ΠΑΟΚ, με την ταυτόχρονη απουσία των δύο κορυφαίων παικτών του (Κούρτιτς και Ζίφκοβιτς).

Οι Βέλγοι διαθέτουν δύσκολη έδρα, όπου οι οπαδοί τους δημιουργούν καυτή ατμόσφαιρα. Είναι δεδομένο πως θα μπουν δυνατά από τα πρώτα λεπτά, όπως έκαναν στην Τούμπα, για να αιφνιδιάσουν τον ΠΑΟΚ.

Ο Λουτσέσκου έχοντας το προβάδισμα του 1-0, αναμένεται να θωρακίσει την άμυνα τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά, μία συνθήκη που θεωρώ πως θα οδηγήσει σε κόρνερ από πλευράς γηπεδούχων. Το over2,5 κόρνερ της Γάνδη στο α’ μέρος προσφέρεται στο 1.80 από την Stoiximan.

Οσον αφορά το σετ των αποδόσεων στο «1Χ2», το 1.66 των Βέλγων μόνο για κόντρα προτίθεται, αλλά με τις απουσίες που έχει ο ΠΑΟΚ, κάθε σκέψη πάει περίπατο.

Ερυθρός Αστέρας – Ρέιντζερς

Με το σκορ του πρώτου αγώνα στην Σκωτία στο 3-0, οι Σέρβοι είναι αναγκασμένοι να παίξουν επιθετικά από τα πρώτα λεπτά, κάτι που μπορεί να εκμεταλλευτεί στην κόντρα επίθεση η Ρέιντζερς.

Οι Σέρβοι είχαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν τουλάχιστον μία φορά την περασμένη εβδομάδα, αλλά στάθηκαν αρκετά άτυχοι, έχοντας 2 τέρματα που ακυρώθηκαν, δοκάρι και κορυφαία όλων το χαμένο πέναλτι στο 24’. Σε μία αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε συνολικά με 29 τελικές προσπάθειες και από τις δύο ομάδες.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως η Ρέιντζερς σκόραρε 4 φορές στο Ντόρτμουντ πριν λίγες εβδομάδες. Επιλογή το over στο 1.87 της Meridianbet

Βασιλεία – Μαρσέιγ

Σαφώς πιο επιθετική με τον Αμπασκάλ στον πάγκο της η Βασιλεία, αλλά με αμυντικά προβλήματα που δυσκολεύεται να διορθώσει. Τώρα, μετά την ήττα στην Μασσαλία είναι αναγκασμένη να ανοιχτεί για να σκοράρει, κάτι που θα την μετατρέψει σε ακόμα πιο ευάλωτη.

Η Μαρσέιγ είναι ανώτερη και θα μπορούσε να έχει επικρατήσει με μεγαλύτερο σκορ στην πρώτη τους συνάντηση, μιας και είχε και 2 δοκάρια. Δείχνει να βρίσκεται σε καλό μομέντουμ και μακριά από την έδρα της είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική, έχοντας πετύχει 8 νίκες στα 11 τελευταία παιχνίδια (8-1-2).

Παρότι η Μαρσέιγ δεν χρειάζεται τη νίκη, θεωρώ ότι θα παρουσιαστεί σοβαρή και θα μπει με στόχο να «καθαρίσει» την υπόθεση πρόκριση. Το «διπλό» στο 2.13 στην Meridianbet.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΟΥ:

Δυάδα Meridianbet:

17/3 – 19:45 – Ερυθρός Αστέρας – Ρέιντζερς: over (1.87)

17/3 – 19:45 – Βασιλεία – Μαρσέιγ: 2 (2.13)

Στη δυάδα απόδοσης 3.98 ποντάρισμα 10 μονάδων

Μονό Stoiximan:

17/3 – 22:00 – Γάνδη – ΠΑΟΚ: over2,5 κόρνερ Γάνδη στο α’ μέρος (1.80) με 20 μονάδες